Článek

Sebevědomí

Sebevědomí se zpravidla chápe jako postoj člověka k sobě samému. Pokud má člověk „zdravé“ nebo přiměřené sebevědomí, má zdravou míru sebedůvěry.

Pro mě má sebevědomí užší význam a vyjadřuje schopnost člověka vnímat sebe sama. A odpovídá tak anglickému “self-awareness“. Domnívám se, že neexistuje nic takového jako zdravé či naopak nízké nebo příliš vysoké sebevědomí. Existují pouze lidé, kteří sebe sama nevnímají. Nevnímají své pocity. Nevnímají své tělo. Nevnímají své myšlenky.

Kdy jste se naposledy zastavili a řekli si:

  • Ten rozhovor byl děsně nepříjemný! To už nechci nikdy opakovat.
  • Já se tam vůbec netěším! Raději bych vůbec nevstával.
  • To jsem se ale bál! Mám radost, že jsem to dokázal překonat.
  • To se mi teda vůbec nechce dělat! Ale musím…
  • To bylo super! Určitě si to zase zopakuji!
  • Já mám takovou radost!
  • Já mám takovou chuť na…!
  • Na to nemám vůbec čas…! Musím…

Každý tyto situace denně zažíváme. Často je bereme jako „samozřejmé“ a nevěnujeme jim pozornost. Naše emoce projevíme – jsme „otrávení“, nepříjemní na okolí, nadáváme. Ale na konci dne se cítíme „blbě“. Štve nás, že nám lidé nerozumí, naše vztahy nefungují, cítíme bolest hlavy, tlak v břiše, a někdy přichází dokonce nemoce.

A nebo naopak. Prožíváme nádherné chvíle, krásnou dovolenou, výlet v přírodě, nebo báječný sex, ale na konci dne o tom nevíme. Na otázku: “Co jsi dnes zažil?”, neumíme odpovědět.

Pro mne sebevědomí znamená, že jsme schopni si tyto situace uvědomit a následně je „prozkoumat“. Moudří lidé tomu také říkají schopnost žít v přítomnosti.

Proč zkoumat své prožitky?

Cílem sledování a zkoumání svých prožitků není svoje emoce a pocity soudit, ani se jich „zbavit“. Špatnými i dobrými pocity nám tělo poskytuje informace o nás samotných. Slouží nám k tomu, abychom mohli dělat více to, co nás posiluje a těší, a hledali cesty jak lépe zvládnout činnosti a situace, které nám naopak způsobují nepříjemné pocity. A nemusí to znamenat se takovým situacím vyhýbat!

Aby práce s vámi v koučinku nebo terapii přinášela výsledky, je vaše vnímání sebe sama – tedy svého těla, pocitů a myšlenek velice důležité. Touto cestou s vámi nacházím oblasti, které si zaslouží pozornost a na kterých je možné pracovat. Můžeme zkoumat, jak tyto situace a pocity ovlivňují vaše cíle a kde vznikají překážky k jejich dosažení.

Jak na sebevědomí?

Existuje celá řada způsobů, jak vědomí o sobě samém rozvíjet. Mezi nejjednodušší a taky nejúčinnější patří vedení deníku. Deník může posloužit různým účelům (pro objevování svých snů, pro budování radosti ze života skrze vděčnost, atd.). Pro rozvoj „sebevědomí“ je důležité si zaznamenávat situace, které nám vyvolávají intenzivní emoce – ať již ty negativní, tak i ty pozitivní.

Další možností je meditace nebo naučená zastavení v průběhu dne při kterých přesunete pozornost od svých myšlenek ke svému tělu či pozorovaným jevům kolem vás.

A nebo přijďte na schůzku. Při naší spolupráci se sebe-vědomí budeme určitě věnovat a budete mít možnost tuto oblast rozvinout.

Pokud vás zaujalo moje pojetí sebe-vědomí a chtěli byste si přečíst i další definice důležitých slov z oblasti osobního rozvoje, podívejte se na můj “Malý slovník seberozvoje“. Budu zde postupně publikovat další termíny.

Sebevědomí v zrcadle
Zaujala vás problematika sebevědomí a máte pocit, že byste mohli své vědomí sebe sama posunout? Dohodněte si hodinové sezení zdarma a zjistěte, zda co vám spolupráce se mnou může přinést.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.