Článek

Normální zaklínadla

V posledních letech si čím dál více všímám, co všechno je pro různé lidi “normální”. Je normální chodit do práce. Je normální mít rodinu. Je normální starat se o děti. Je normální se ráno holit. Je normální mít nemoce. Je normální sportovat. Je normální být naštvaný na děti, na ženu/muže, na šéfa, … . Je normální … . Jsou to taková “normální” zaklínadla.

Dělat, co je normální, není špatné. A někdy to může skutečně být ta nejlepší cesta, jak prožít spokojený život. Ale přesto… Jak často si řeknete:

  • Nemuset dneska do práce, udělal bych…
  • Kdybych nemusel(a) pro děti, šel bych…
  • Nebýt nemocný / Nemít alergii, udělal bych…
  • Musím jít běhat…

Dělat nebo mít to, co je “normální”. Slovo “normální” nám zpravidla ukrývá něco, o čem si podvědomě myslíme, že to “musíme” nebo “bychom měli”. Není ale zdaleka jediným zaklínadlem v našem slovníku. Co takové: “Na to já nemám čas”? 😎

Jako první nás zaklínadly očarují rodiče. Pak přijdou učitelé, manažeři, politici a další a další autority. Zaklínadla jsou v jejich podání univerzální pravdy. Nikdo o nich nemá pochybovat. Nikdo je nemá rozporovat.

Překvapivě – zaklínadla jsou často “logická”. No kdo by přece pochyboval o tom, že vstávat ráno do práce je “normální”. “Bez práce nejsou koláče”. To je přece jasné. Nebo ne?

Já považuji všechna tato vyjádření za formu černé magie. Dokud tato magie má nad člověkem svoji moc, je obtížné být zdravý, prožívat naplno radost ze života, být skutečně šťastný. Svoboda je možnost volby a zaklínadla žádnou volbu neumožňují.

Učarovat či odčarovat

Zaklínadel je potřeba si všímat. Vědomí našich prožitků a myšlenek je prvním krokem k jejich odstranění. Pokud u sebe žádné zaklínadlo nenacházíte, zkuste se zeptat kamaráda či kamarádky, co často říkáte, že je “normální” nebo “na co třeba nenacházíte dlouhodobě čas”. Zcela jistě vám něco poradí 🤩

A pokud šikovně v takovém zaklínadle nahradíte slovo “normální” (nebo slova “musím” a “měl bych”) slovy “chci”, “toužím” nebo “těším se”, dokážete snadno rozpoznat, zda se jedná o váš skutečný pohled na svět nebo jen o zlý sen.

Pomůžete tím nejen sobě, ale často i svému okolí. Opakováním zaklínadel totiž přenášíte své postoje i na své děti a partnery. A to jistě nechcete.

Rozhodl jsem se začít “normální” zaklínadla sbírat a podrobit je zkoumání. Třeba vás moje sbírka pobaví 😁

Zaklínadla
Trápí vás nějaká zaklínadla a nevíte si s nimi rady? Dohodněte si hodinové sezení zdarma a zjistěte, zda by vám spolupráce se mnou mohla v tomto pomoci…

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.