Pro sport - tenis

Pro sport

Každý sportovec chce vyhrávat. I když je sport jen koníčkem, tak radost z vítězství a z toho, že jsem něco dosáhl, je úžasnou odměnou. Vítězství předpokládá souboj. Není to ale souboj a vítězství nad soupeři, ale zejména souboj a vítězství sama se sebou, co nám přináší ten skvělý pocit. Vítězství je pocit a ten se časem rozplyne, zážitek z něj však zůstane a s ním i potřeba zkusit to znovu a jít zase o kousek dál.

Já věřím, že každý má možnost být skvělý tenista, běžec, cyklista, plavec, akrobat 🙂

Jak se tedy neustále zlepšovat? Jak se udržet v kondici? Kde brát motivaci jít dál a zkoušet další a další věci?

Špičkové úspěchy ve sportu (ale i v jiných oblastech života 😉) jsou výsledkem rovnováhy mezi úsilím vynaloženým pro získání fyzické kondice a technických dovedností a schopností se uvolnit a nechat tělo “plynout”. A to vše řídí náš mozek.

Síla, pružnost, vytrvalost

Taky chcete mít six-pack a tělo jako Arnold Schwarzenegger 😂. Síla, pružnost a vytrvalost jsou předpokladem v každém sportu. Rozvoj našeho těla nás stojí energii. Největší část naší energie ale nespotřebovává naše tělo, ale náš mozek. A právě mozek nám proto říká: “Už nemůžeš.”, “To nezvládneš.”, “Vzdej to.” … Většina těchto “pocitů” nejsou projevem našeho těla, ale strachem naší hlavy.

Jak tyto pocity utišit? Jako každému dítěti (nebo zvířeti 🐺) je potřeba mozku nabídnout odměnu. Tou nejlepší odměnou je vaše vlastní jasná vize a jasný cíl.

Technické dovednosti

Náš mozek je úžasný počítač, který se neustále učí. Programování tohoto počítače vyžaduje spoustu energie a časté opakování. Uložené programy pak mozek nejlépe vykonává sám, bez našeho vědomí. Ty nejstarší programy jsme zdědili od našich předků. Dýchání, trávení, ochrana před škodlivými viry a bakteriemi nebo vyčerpáním jsou procesy, které řídí programy v našem mozku, o kterých nic nevíme. A přesto perfektně fungují. Chůze, kotoul, jízda na kole a další jsou zase programy, které jsem si vytvořili v dětství. A i ty nám perfektně fungují a nemusíme o nich přemýšlet.

Každý pohyb, který ke sportu potřebujeme je novým programem. Je potřeba se ho naučit, natrénovat. Občas ale nový program, který tělo něco učí, narazí na starší program, který říká něco jiného. A “tělo” se brání a “nejde to”. Se znalostí toho, proč nám to nejde, můžeme každý takový program odstranit nebo upravit. A tak se posunout dál.

Uvolnění

Jak probíhá spolupráce

Spolupráci s každým sportovcem si domluvím individuálně na prvních dvou setkáních. Každý je jiný a potřebuje řešit jiné oblasti. Přesto je celkový postup velmi podobný.

Domluvíme si 10 setkání. V první polovině spolupráce jsou setkání zpravidla 14ti denní, dále pak měsíční a trvají 1,5 hodiny. Případně se ke konci zkrátí na 45min a zvýší se jejich počet.

Na setkáních se věnujeme:

  • Budování motivace – Vím, proč to dělám a proč to chci. Co z toho budu mít? Chci to?
  • Hledání technik, které mi nejdou a příčin, co mi brání
  • Překonávání strachu
  • Uvolnění

Co dosáhnete

  • zvládnutí nových technik
  • trvalejší a lepší kondici
  • méně zranění
  • lepší výsledky
  • radost

Domluvte si schůzku zdarma nebo se přihlašte na některý z mých seminářů.