Pro zdraví

Zdraví je nakažlivé, stejně tak jako nemoc.

Romain Rolland

Je zdraví skutečně nakažlivé? Já věřím, že ano.

Když jsem byl malý, s oblibou jsem sledoval seriál “Byl jednou jeden…život”? Fascinovalo mne, co všechno naše tělo dokáže. Kolik litrů krve zvládne naše srdce přečerpat, jak se náš imunitní systém dokáže mobilizovat a řešit různé infekce a poškození.

Naše tělo je neuvěřitelný zázrak a já jsem přesvědčen, že zdaleka ještě nerozumíme všem jeho možnostem. O to více mne zaráží, že jeho známých možností plně nevyužíváme a že se o něj patřičně nestaráme.

Naše tělo je jako stroj, který řídí kontrolní panel – náš mozek. Může se zdát, že všechny důležité funkce se řídí autonomně – bez našeho vědomí. Ale opak je pravdou. Základní funkce sice jsou naprogramovány tak, že se o ně nemusíme vědomě starat, ale náš mozek i tak do nich velice často zasahuje a upravuje je. Děje se tak pomocí chemického koktejlu hormonů a dalších regulačních látek, které na příkaz z mozku vylučují různé žlázy …

Určitě dobře znáte situaci, kdy se dostanete do stresu nebo máte trému a rozbuší se vám srdce. To mozek na základě myšlenky vytvořil záplavu adrenalinu a dalších látek, které připravují tělo na zvýšený výkon.

Náš mozek ovlivňuje neustále celé naše tělo. Jednotlivé myšlenky a emoce, které vznikají v našem mozku se dále přenášejí v podob chemického koktejlu hormonů do celého těla. Naše buňky pak reagují na tyto situace.

Řadu let je již lékařům známo, že genetické informace obsažené v našich buňkách nejsou neměnným dogmatem. Naše buňky jednotliv geny zapínají a vypínají v reakcích na naše okolí a signály, které přichází v podobě chemických vstupů na buněčnou membránu.

Pokud se v některé části těla necítíme dobře, i když nám “objektivně” nic není, je pravděpodobné, že …

Tak jako můžeme tělo připravit na zvýšený výkon, můžeme tělo instruovat k obnově a léčení. Tomuto stavu těla se říká homeostáza a běžně tento stav člověk má ve spánku.

Existuje řada studií, které se zabývaly možnostmi placeba.

Pouhá myšlenka pak představuje skutečně velice silný nástroj pro rozvoj našeho zdraví.

Jak spolupráce se mnou probíhá

Téma zdraví řeším se svými klienty při každé spolupráci. Zdraví totiž chápu jako cíl, který by měl být prioritou vždy.

Pokud zvolíte zdraví, jako hlavní téma naší spolupráce, zaměříme nejdříve na vnímání našeho těla. Základem zdraví je neubližovat si.

Obdobně jako sportovec je motivován svým cílem, je i pro zdraví důležité, mít jasnou vizi. Bude to znít jako divně, ale řada z nás nemá představu, jak vypadá jejich zdravé tělo, jak se chtějí cítit, co chtějí prožívat. V další fázi se tedy zaměříme na vytvoření jasné představy, jak vypadá zdraví život.

No a protože náš život se odehrává nejen v naší hlavě, najdeme společně aktivity, které nás k této naší vizi dovedou. Aktivity mohou zahrnovat:

  • změny v oblasti výživy
  • pohybové aktivity
  • osvojení nástrojů duševní hygieny

Spolupráce se mnou neslouží k řešení akutních zdravotních problémů! Pokud trpíte akutním onemocněním, vyhledejte prosím lékaře.

Co vám to přinese

Zrychlení léčení

Méně časté akutní problémy a méně